• PIETEIKTIES
 • Kā izvēlēties bērnu gultas veļu?

  Salds un mierīgs mazuļa miedziņš ir viena no vissvarīgākajām lietām viņa ikdienas labsajūtai. Ja mazais ģimenes loceklis ir lieliski izgulējies, viņš būs veikls, enerģisks, vesels. Tāpēc vecākiem ir jārūpējas par mazuļa kvalitatīvu atpūtu. Miegu, kas nes saldus sapņus, galvenokārt nosaka ērta, mīksta gultas veļa. Bet kā izvēlēties piemērotāko no to pārpilnības? Tātad, “Fejas Nams” iesaka, kā pareizi izvēlēties mazulim sedziņu un spilvenu.

  Eksperti apgalvo, ka bērniem līdz vienam gadam spilvens parasti nav nepieciešams. Vēlāk ieteicams pakāpeniski palielināt bērna spilvena augstumu atbilstoši vajadzībām. Piemērotāko mazuļa spilvena lielumu vispirms nosaka pēc viņa pleca augstuma. Spilvenam ir jāatbilst gultiņas lielumam: ja gultiņas platums ir 60 cm, spilvena garums nekādā gadījumā nedrīkst to pārsniegt. Jaundzimušajam pietiek ar plānu kokvilnas spilvenu vai salocītu autiņu. Kad bērns ir paaudzies, ieteicams palielināt spilvena augstumu, tādējādi nodrošinot pareizu mugurkaula stāvokli miega laikā.

  Tirgū ir pieejami dažādi bērnu spilvenu veidi. Neskatoties uz dažādiem izplatītiem mītiem, par vērtīgāko pildījumu tiek uzskatītas zosu dūnas — tās nav kaitīgas un ir ekoloģiski tīras. Spilveni ar dūnu pildījumu tiek uzskatīti par mīkstākajiem, siltākajiem un vieglākajiem. Bērnu spilvenos tiek izmantots neliels dūnu daudzums, lai galva tiktu pareizi pacelta nepieciešamajā augstumā. Augstas kvalitātes dūnu un spalvu spilveni tiek šūti no īpaši blīva pārvelkamā auduma, tādēļ nav jāuztraucas, ka dūnas varētu izspraukties cauri. Izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, dūnas tiek speciāli apstrādātas un mazgātas augstā temperatūrā, tādējādi iznīcinot nevēlamos mikroorganismus. Bērniem 2–3 gadu vecumā ieteicams izvēlēties vilnas spilvenus. Īpaši praktiski ir spilveni ar mazgājamu vilnu: tos var ērti mazgāt veļas mašīnā, kad vien ir nepieciešams. Vilnas spilveni ar vilnas pildījumu ir mīksti un gaisīgi. Vilnai piemīt unikālas mitruma un siltuma caurlaidības un uzsūkšanas īpašības, tādēļ miega laikā tā var radīt gultā īpaši labu mikroklimatu. Ļoti populārs un vienkāršs ir kokvilnas spilvens, kas ir pilnīgi dabisks un gaisu caurlaidīgs.

  Kvalitatīva bērnu sega ir viens no lielākajiem mazuļa miega noslēpumiem. Parasti bērnam ir vajadzīgas vismaz divas segas: ziemas un vasaras. Universālākās un praktiskākās ir mazgājamās segas ar vilnas pildījumu. Biezs virsējais kokvilnas slānis ir daudz izturīgāks pret nodilšanu. Vilnas pildījums ir īpaši apstrādāts, lai sega būtu ērti mazgājama veļas mazgājamā mašīnā un lai mazgāšanas laikā vilna nesaveltos un nekļūtu cieta. Vecākiem bērniem ir lieliski piemērotas dūnu segas. Guļot mikroklimats kļūst ideāls, jo dūnu segas pilnībā likvidē lieko mitrumu, kas izdalās no cilvēka ķermeņa. Tādējādi gultā tiek uzturēta optimāla ķermeņa temperatūra pat tad, ja apkārtējās vides temperatūra atšķiras.

  Vasarā pietiek apsegt bērnu ar maigu un mīkstu vilnas pledu. Mīkstie merīnaitas vilnas pledi un īpaši maigie kamieļa vilnas pledi ir piemēroti lietošanai gan ziemā, gan vasarā. Pateicoties unikālajām mitruma uzsūkšanas un izgarošanas īpašībām, kā arī gaisa caurlaidībai, vilna rada lieliskus apstākļus veselīgam miegam. Tā labvēlīgi iedarbojas uz bērna ādu un uzlabo asinsriti.

  Izvēloties mazulim gultas piederumus, ieteicams dot priekšroku dabiskām šķiedrām: vilnai, kokvilnai un dūnām. Ja bērnam ir alerģija pret dabiskām šķiedrām, ieteicams izvēlēties sintētisko, antialerģisko sedziņu, kuru var bieži mazgāt augstā temperatūrā un kuras virskārtas audums ir blīvs un izturīgs pret dilšanu.

  Lai mazulis justos ērti un droši jau no pirmajām dzīves dienām, ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizus gultas piederumus, rūpīgi pārbaudot, vai tie ir kārtīgi sašūti.