• PIETEIKTIES
 • Gultas veļas pārvalku izveidē visbiežāk izmantotie audumi

  Tā kā mūsdienās tirgū parādās arvien vairāk gultas veļas pārvalku dažādos izmēros (jo dažādās valstīs ir atšķirīgi izmēru standarti), tāpēc pirms gultas veļas pārvalku iegādes, nepieciešams izmērīt savu gultas veļu: zināt segas, spilvenu, matrača vai gultas izmērus, lai palags nebūtu par mazu. Ieteicams iegādāties nepieciešamā izmēra spilvendrānas, bet var izvēlēties arī par dažiem centimetriem lielākus, ja jums ir šaubas par iespējamo auduma saraušanos.

  Biežāk sastopamie gultas veļas pārvalku audumi

  Kokvilna

  Kokvilna ir viens no pazīstamākajiem audumiem. Tā ir mīksta, ērta un bieži izmantojama tekstilizstrādājumiem visā pasaulē. Kokvilnas audums var uzsūkt ūdens daudzumu, kas 24–27 reizes pārsniedz paša svaru, un tas ir izturīgāks slapjš, nevis sauss. Kokvilnas audums ātri un labi uzsūc sviedrus, tādējādi ļaujot ķermenim “elpot”. Šis audums arī ir ērti lietojams karstumā un lieliski absorbē krāsas, tādēļ ir viegli tam piešķirt izteiksmīgas krāsas.

  Satīns

  Satīns ir ļoti blīvs un maigs garšķiedru ķemmdzijas kokvilnas audums (satīna pinumā austa kokvilna), kas pēc spīduma atgādina zīdu. Turklāt tas ir ļoti izturīgs pret nonēsāšanos un ilgi saglabā krāsu. Šis audums ir ērti gludināms, tādēļ satīna gultas veļa ir ieteicama tiem, kam nepatīk gludināt. Ņemiet vērā: kvalitatīva satīna sastāvs ir 100 % kokvilna. Ja audumam ir sintētisku šķiedru piemaisījums, tas savelsies bumbiņās. Satīns ir audums, kuram nav nepieciešama īpaša kopšana (to kopj kā kokvilnas gultas veļu).

  Damasts

  Damasts – augstākās klases satīna veids. Tas ir līdzīgs kā atlass spīdīgam greznam audumam, kas izgatavots no ļoti plānas dzijas. Tas ir austs, izmantojot žakarda tehnoloģiju (mainot savīšanu ar metu pavedieniem, tiek izveidoti masīvi reljefu raksti). Parasti rakstiem ir tāda pati krāsa kā fonam, bet tos var arī aust no dažādu krāsu dzijām. Šādi komplekti tiek uzskatīti par grezniem.

  Flanelis

  Flanelis arī ir kokvilna, taču pūkaināks, tādēļ, šķiet, ka tas labāk silda. Šis audums ir īpaši iecienīts ziemā. Trūkums — lietošanas gaitā pūka saveļas bumbulīšos un gultas veļa vairs neizskatās kā jauna. Ja iegādāsieties nedaudz dārgāku flaneli, kura matiņi ir apgriezti, tas būs tikpat maigs un nezaudēs labu izskatu pat pēc daudzām mazgāšanas reizēm.

  Perkals

  Perkals ir plāns un blīvs kokvilnas audums ar mīkstu grifu, austs audekla pinumā. Pēc sava blīvuma tas ir līdzvērtīgs satīnam, bet nav spīdīgs un tik elastīgs.

  Trikotāža

  Trikotāža ir viegli krītošs un mīksts audums, kas labi pieguļ un neburzās. Nepilnība — šī auduma gultas veļa var izskatīties nedaudz nekārtīgi, tā ātri izstaipās.

  Katūns

  Katūns — rets, vienkrāsains, vidēja smaguma, audekla pinuma kokvilnas audums, parasti austs no vidēji rupjas dzijas. Tirgū ir pieejami dažādi katūna veidi, tostarp katūns ar rakstu.

  Lins

  Lins kā audums tiek augstu novērtēts, jo tas atvēsina ķermeni karstumā un rada svaiguma sajūtu. Tas ir dabisks augu izcelsmes produkts, kas stipri burzās un ko ir grūti gludināt. Tas burzās arī mazgāšanas laikā, taču ar katru mazgāšanas reizi kļūst mīkstāks. Mazgāšanas līdzekļi nedrīkst saturēt balinātāju, kas bojā audumu. Linu vislabāk ir mazgāt saudzīgā mazgāšanas režīmā.