• PIETEIKTIES
  • Kā pareizi kopt gultas veļu?

    Vilnas gultas veļas kopšana

    Vilnas segām piemīt ārkārtas siltuma uzglabāšanas iespējas, kas pielāgojas ķermeņa un istabas temperatūrai. Vilna tāpat efektīvi iztvaiko mitrumu un nepārkarsē ķermeni. Liela lanolīna satura dēļ aitu vilna pašattīrās, tāpēc, lai nodrošinātu tās svaigumu, pietiek to regulāri pakratīt un vēdināt, un ir īpaši apstrādātas – tādas var mazgāt veļas mašīnās, iestatot vilnai piemērotu programmu, izmantojot vilnai paredzētus mazgāšanas līdzekļus. Tas ir norādīts tehniskās apkopes ieteikumos. Vilnas izstrādājumos ieteicams vēdināt saulainā dienā ēnā, jo tiešie saules stari izžāvē un sacietina vilnas matiņus. Mēs neiesakām vilnas produktus mazgāt ar veļas pulveri, jo tas saveļ vilnu.

    Dūnu un spalvas gultas veļas kopšana

    Dūnu izstrādājumi ir pastāvīgi jāvēdina un jāpurina, taču tie nav jādauza. Ražotāji bieži iesaka veikt ķīmisko produktu tīrīšanu. Ja mazgājat izstrādājumus paši, tas ir jādara lielā ūdens daudzumā, izmantojot šķidras ziepes (ziepjūdeni) un tikai 1/3 no ierastā līdzekļa daudzuma, 60 °C temperatūrā. Neizmantojiet balinātājus. Segas mazgājiet pa vienai veļas mašīnā, kuras minimālais tilpums ir 9 kg. Pirms spilvena mazgāšanas uzvelciet tam spilvendrānu vai mazgāšanas tīkliņu. Sega un spilvens ir pēc iespējas ātrāk jāizžāvē. Izgrieziet produktu un žāvējiet to žāvēšanas skapī.

    Zīda gultas veļas kopšana

    Zīda izstrādājumus nav ieteicams mazgāt mazgājamā veļas mašīnā, lai tie nesaburzītos un nezaudētu irdenumu. Mēs piedāvājam izvēlēties sauso tīrīšanu. Ja zīds ir sasmērēt vienā vietā, bet vēl nav laiks to tīrīt – mēģiniet iztīrīt šo traipu ar rokā, proti, ar siltu ūdeni (nevis karstu) un zīdam piemērotiem tīrīšanas līdzekļiem. Sarežģītāku netīrumu gadījumā uzticiet zīda audumu kopšanas speciālistiem un profesionālai tīrīšanai. Lai gan var likties neparasti, zīda izstrādājumiem arī ir nepieciešama vēdināšana. Mēģiniet vismaz divreiz gadā vēdināt gultas veļu un gultas veļas komplektus saulainā dienā ēnā, izvairoties no tiešiem saules stariem. Ja zīda izstrādājumi netiek izmantoti, uzglabājiet tos tumšā vēsā vietā, kur nav tiešo saules staru, lai saglabātu bagātīgas un tīras krāsas.

    Kokvilnas gultas veļas kopšana

    Pat pašu kvalitatīvāko un dārgāko izstrādājumu izskatu un kalpošanas ilgumu nosaka pareiza kopšana. Jo audums ir plānāks, jo saudzīgāka kopšana tam ir nepieciešama. Gan satīnu, gan kokvilnu ieteicams mazgāt temperatūrā līdz 40 grādiem. Spilgtāku, jo īpaši zilganu un violetu toņu veļu mazgā temperatūrā līdz 40 grādiem, pretējā gadījumā krāsa izbalēs.

    Jo spilgtākas ir jaunā izstrādājuma krāsas, jo vairāk reižu tas ir jāmazgā atsevišķi no citas veļas. Maiga un krāsaina auduma veļai nelietojiet balinātāju. Ņemiet vērā, ka daudzu mazgāšanas līdzekļu sastāvā ir balinošas vielas.

    Sintētisko materiālu gultas veļas kopšana

    Sintētisko materiālu gultas veļas kopšana ir ļoti vienkārša. Šiem izstrādājumiem ir piemērots gan mazgāšanas pulveris, gan šķidrie mazgāšanas līdzekļi. Ieteicams mazgāt veļas mašīnā, izmantojot šķidro mazgāšanas līdzekli 60 ºC temperatūrā. Mazgāt saudzīgā režīmā.

    Kopsavilkums

    Izlasiet visas etiķetes. Pārliecinieties, vai gultas veļai nav īpašu mazgāšanas prasību. Lielāko daļu parastu kokvilnas gultas veļas komplektu var mazgāt mājas apstākļos, taču dārgākiem izstrādājumiem, kas izgatavoti no retākiem audumiem, iespējams, ir nepieciešama īpaša tīrīšana.

    Mazgājiet reizi divās nedēļās. Liela daļa cilvēku pavada gultā vairāk laika nekā ikdienas apģērbā. Parasti mēs neaizmirstam parūpēties par apģērba mazgāšanu un tīrību, taču gultas veļu mazgājam pārāk reti. Tās mazgāšanu ir viegli aizmirst vai atlikt, taču šāda rīcība var būt kaitīga. Veselība un labs miegs ir svarīgāks nekā mazgāšanai veltītais laiks.

    Šķirojiet veļu pēc krāsām. Šķirošana ir svarīga gan apģērba, gan gultas veļas mazgāšanai. Tāpat gultas veļas pārvalkus ieteicams mazgāt tikai kopā ar citiem gultas veļas pārvalkiem. Tumšākas krāsas veļa var nokrāsot gaišākas krāsas apģērbu vai jebkurus citus audumus.

    Uzmanīgi dozējiet mazgājamā līdzekļa daudzumu. Uz mazgāšanas pulvera iepakojuma bieži ir rakstīts, kādā daudzumā un kādiem audumiem tas jālieto. Pirms mazgāšanas rūpīgi apskatiet šos norādījumus un lietojiet mazgāšanas pulveri vai citus līdzekļus tieši ieteiktajā daudzumā. Pretējā gadījumā pārāk liels ķīmisko vielu daudzums var radīt niezi un sausināt ādu. Tiek uzskatīts, ka pārāk liels mazgāšanas līdzekļu daudzums ietekmē astmas attīstību.

    Ja ir iespējams, žāvējiet veļu ārā. Saules gaisma ir dabisks dezinfekcijas līdzeklis. Turklāt pēc saules staru iedarbības segu pārvalki, spilvendrānas un palagi izskatīsies vēl baltāki. Ja to atļauj laika apstākļi, žāvējiet veļu saulē vismaz reizi dažos mēnešos.