• PIETEIKTIES
  • 10 MĪTI PAR GULTAS VEĻU

    1 mīts. Grūti atšķirt kvalitatīvu gultas veļu no nekvalitatīvas

     Vēloties pārbaudīt, vai gultas veļa ir kvalitatīva, vajadzētu to iznest saules gaismā. Kvalitatīvai gultas veļai saule praktiski nespīd cauri, bet mazāk kvalitatīva gultas veļa var izskatīties nedaudz pēc “sieta”. 

    10 MĪTI PAR GULTAS VEĻU

    Šāds audums jau pēc pāris mazgāšanas reizēm zaudē savu sākotnējo izskatu.

    Kvalitāti nosaka gultas veļas ražošanas procesā izmantojams pīšanas veids. Jo vairāk diegs ar diegu saskaras, jo audums izskatās blīvāks un ilgāk kalpo.

    Par citiem, plaši izplatītiem gultas veļas mītiem stāsta interneta veikala “Fejas nams” vadītāja Svajūne Sabaļauskaite.

     

    2 mīts. Kokvilnas gultas veļa jāsargā no kodēm.

    Izplatīts mīts, ka kokvilnas gultas veļā parādās kodes. No tā nevajadzētu baidīties, jo kožu iecienītākā uzkoda ir vilnas cimdi vai zeķes, bet satīnu vai kokvilnu tās nevar sagremot, jo to gremošanas sistēma tam nav piemērota. Ķīmisko līdzekļu vietā, lai atbaidītu kodes, kokvilnas gultas veļas komplektu pietiek tikai iesmaržināt ar lavandas aromātu (mazajiem kaitēkļiem lavandas smarža īpaši nepatīk).

     

    3 mīts. Kokvilnas gultas veļa izraisa alerģiju.

    Tā nav aksioma. Daži cilvēki ir alerģiski ziedputekšņiem, ieskaitot ziedošo kokvilnu, gluži tā pat kā dažiem dabiskajiem audumiem. Tomēr, diezgan bieži alerģiju kokvilnas izstrādājumiem cilvēki jauc ar alerģiju zemas kvalitātes krāsām, ar kurām tiek apstrādāti dabisko materiālu izstrādājumi.

    “Vēloties izvairīties no nepatīkama klepus vai asarām acīs, mēs rekomendējam gultas veļu izmazgāt pirms tās lietošanas,”  iesaka Svajūne Sabaļauskaite.

     

    4 mīts. Dabisku šķiedru audumus var mazgāt kopā ar visdažādākajiem audumiem.

    Šāda pārliecība bija pilnīgi racionāla pirms parādījušies mikrošķiedras audumi. Kokvilnas un mikrošķiedras audumus kopā mazgāt nedrīkst. Šajā gadījumā kokvilnas izstrādājumi var kļūt cieti un rupji, jo sintētiskā šķiedra “pielīp” pie dabiskā materiāla. Mikrošķiedras audumus vajadzētu mazgāt ar mikrošķiedras audumiem, bet dabiskos – ar dabiskiem.

     

    5 mīts. Krāsaini kokvilnas audumu izstrādājumi pēc mazgāšanas zaudē savu krāsu.

    Iegādājoties gultas veļas komplektu, pirmkārt, ļoti uzmanīgi vajadzētu izlasīt izstrādājuma kopšanas instrukciju. Sākot lietot gultas veļu, tā obligāti jāizmazgā. Ieteicams spilvenu un segu pārklājus mazgāt izgrieztus uz kreiso pusi. Ja gultas veļas komplekts ir ar rāvējslēdzējiem vai podziņām, tādā gadījumā ieteicams to ielikt speciālā mazgāšanas maisiņā, tādējādi nesabojājot aizdares. Ja nevēlaties baltas gultas veļas komplekta vietā no veļas mašīnas izvilkt rozā krāsas audumus, pirms mazgāšanas vajadzētu sašķirot krāsainos un baltos, gaišos audumus. Viena no svarīgākajām lietām gultas veļas pieskatīšanā ir mazgāšanas temperatūra. Dabiskiem materiāliem ir īpašība sarauties, tāpēc svarīgi izvēlēties pareizāko mazgāšanas temperatūru. Optimālākais variants ir 40°C (dažreiz tiek uzstādīta 60°C ) temperatūra un žāvēšana zemā temperatūrā. Vadoties pēc šiem norādījumiem, varēsiet  ilgi priecāties par savu gultas veļu.

     

    6 mīts. Baltas krāsas kokvilnas gultas veļas komplektus var atstāt žāvēties tiešos saules staros.

    Pēc pāris mēnešiem, pēc šādas žāvēšanas audums paliks iedzeltens un pat no attāluma nebūs salīdzināms ar to, kāds tas bija sākumā. Svarīgi atcerēties, ka kokvilna ir dabiska šķiedra, kas bauda saules starus tik ilgi, kamēr nav pārstrādāta diegos. Kokvilna – dabisks audums, kurš dzeltē un kļūst plānāks, ja tiek atstāts žāvēties tiešos saules staros. No tā iespējams izvairīties, kokvilnas gultas veļu žāvējot tālāk no tiešajiem saules stariem.

    7 mīts. Nekas nevar aizstāt zīda audumu.

    Zīda audums ir īpaši patīkams un citiem audumiem ir grūti pielīdzināties īsta zīda izskatam un kvalitātei, tomēr par “Indijas zīdu” saucamais satīna audums īpaši neatpaliek no īstā zīda. Satīns tiek austs no pašiem labākajiem un plānākajiem, bet tostarp stipriem kokvilnas diegiem. Gultas veļas komplekti, kas sašūti no kokvilnas satīna, parasti tiek apstrādāti, izmantojot “butter finishing” (sviesta apdares) tehnoloģiju. Minētā tehnoloģija izstrādājumiem sniedz spīdumu un maigumu.

    8 mīts. Dabiskā zīda izstrādājumi grūti atšķirami no sintētiskā zīda izstrādājumiem.

    Dabiskā zīda izstrādājumu no sintētiskā zīda atšķirt ir pavisam vienkārši. Vēloties pārliecināties, vai izstrādājums izgatavots no dabiska zīda, nepieciešams izvilkt pāris diegus un tos aizdedzināt.

    “Aizdedzinot dabisku zīdu, uzvirmos svilstošas vilnas smarža, bet sadegušais diegs saujā izskatīsies kā mazs ogles gabaliņš. Aizdedzinot sintētisko zīda diegu, tas ātri aizdegsies un sāks kust, izdalot degoša papīra smaržu,” pieredzē dalās “Fejas nama”  vadītāja Svajūne Sabaļauskaite.

    9 mīts. Gulēt dūnu gultas veļā nav veselīgi

    Īpaši plaši izplatījies ir mīts, ka gulēt dūnu gultas veļā nav veselīgi, tāpēc zinātnieki nolēma pierādīt, ka ir gluži otrādi: Frankfurtes universitātes un Jaunzēlandes  Wellington School of Medicine pētījumu rezultāti pierādīja pretējo izplatītajam mītam: dūnu gultas veļa neizraisa nekādas komplikācijas alerģiskiem cilvēkiem, pat otrādi – nodrošina komfortablus miega apstākļus. Katru dienu, to izkratot, saglabāsiet dūnu gultas veļas irdenumu, bet regulāra izvēdināšana sniegs svaigumu. Dūnu segas ir krietni vien vieglākas un irdenākas nekā vilnas, un tās var mazgāt augstākā temperatūrā, pie kuras ies bojā visi alerģijas izraisošie mikroorganismi.

    10 mīts. Perkas un katūns – viens un tas pats.

    Kaut gan no pirmā acu skata, šie kokvilnas audumi var izlikties pilnīgi identiski, tomēr perkals un katūns ir dažādi audumi. Perkals – plāns, blīvs kokvilnas audums, tam piemīt maigs raksts, austs audekla pinumā. Ar savu blīvumu pielīdzināms satīnam, tomēr tas nav tik spīdīgs un elastīgs.

     

    “Perkals – ideāla izvēle tiem, kas vēlas blīvu un kvalitatīvu kokvilnas audumu, tomēr nepatīk satīna mirdzums un slidenums. Perkala audumam ir matēta tekstūra. Katūns – rets, bieži vienkrāsains un viegli raibs, vidēja svara, audekla pinuma kokvilnas audums, visbiežāk aužams no vidēji rupjas dzijas.  No katūna visbiežāk tiek sašūta bērnu gultas veļa,” beidz stāstu “Fejas nama” vadītāja Svajūne Sabaļauskaite.